Vergi Usul Kanunu Tebliği hükümlerinin 456 numaralı maddesi uyarınca artık vergi dairesi, gelir idaresi ve maliye tarafından sanal ortamda yapılan tebligatların hukuki geçerliliği fiziki tebligatlarla aynı yasal geçerliliğe sahip olmuştur.  1 Ekim 2015 tarihinden beri kullanılan bu sistem sayesinde, aylık borçları çok ufak olsa bile vergi mükelleflerine ödeme emri sanal yollarla tebliğ edilmektedir.

Vergi ödemesi yapan vatandaşlar, internet ortamından gelen bu e-tebligatları düzenli olarak takip etmelidirler. Bu takip etme durumu vatandaşlar için haciz, e-haciz ve hatta hapis gibi istenmeyen sonuçlar doğurmaması adına oldukça büyük bir önem taşır.

Vergi mükellefi olan bireylerin e-devlet üzerinden bu kontrollerini sağlayabilirler. İnteraktif vergi dairesi resmi sitesi de e-tebligatları takip etmede aynı derecede etkili ve işe yarardır. Hem e-devlet hem de interaktif vergi dairesi için vatandaşların ihtiyacı olan 2 şey vardır. Bunlar TC kimlik numarası ve vatandaşların kendilerine sağladıkları e-devlet şifreleridir. Şirketler ise kendilerine verilen kullanıcı kodu ve şifre ile interaktif vergi dairesi üzerinden gerekli takipleri yapabilir ve işlemlerini kolay bir şekilde halledebilirler.

Kullanıcı kodu ve şifresini bilmeyen kişiler mali müşavirlik büromuza başvurmaları durumunda en iyi hizmeti kolayca alacaklardır.

Menü